Tisza a jeges ár után - Hulladékmonitoring II.

Rendes, dolgozó emberként nem tudtunk egyből a tiszai jeges ár hírére autóba pattanni, de egy hétre rá, már nem bírtuk visszafogni magunkat és egy szürke hétfő reggelen, a terepi felszereléseket és a kamerákat bepakolva elindultunk a Felső-Tiszára. Útközben folytattuk az előkészületeket, beszéltünk vízi mentőkkel, polgármesterekkel, horgászokkal. Elsőként Tokajt vettük célba északi irányból, így a Bodrog folyót pillantottuk meg elsőként, híres “Lebuj-kanyarnál”.

“Egy hete itt még visszafelé folyt a Bodrog!” – mondta az evezősök portáján sepregető helyi erő. A tokaji jégtorlasz miatt tényleg nem talált utat magának a Bodrog vize, s hatalmas területeket öntött el. Itt a kanyarban még egybefüggő jég olvadozott a folyó felszínén és a parton bokáig ért a sár. Egy partra vetett rozsdás hűtő jelzi a kiöntés magasságát. Rengeteg palackot és egyéb hulladékot láttunk a megközelíthetetlen réten, lesz dolga a PET Kupa bodrogi szakaszán dolgozó önkénteseknek…

Innen a Tisza-parti Gávavencsellő hatàrában kezdődő fűz-nyár ligeterdőbe (Tiszatelek-Tiszaberceli ártér természetvédelmi terület) indultunk, a település határában hagyott autótól kilométereket gyalogolva a sárral, jéggel teli gàtakon és földeken keresztül. Hatalmas jégtàblàk jelezték az erdőben, hogy közel járunk.

A szennyezett helyszínek GPS koordinátáit és fotóit rögzítettük a Trash Out applikàcióban, nyàron ez alapjàn kötnek majd ki itt a hajók és takarítjàk ki az erdőt. A hulladék 80-90%-a ukràn, romàn feliratú pillepalack, de akadnak magyar sörösdobozok is. A legaggasztóbb azonban a sok polisztirol (hungarocell) és purhab (poliol és az izocianát egyvelege) darabka, amik már most aprózódni és darabolódni kezdtek… ezek mind a földet, az ivóvízbàzist és az élőlényeket is elszennyezik bomlàstermékeikkel (pl. cianát származékok).

És ki tudja mi úszik le a víz mélyén, mi épül be az iszapba, ahol pl. a harcsa vermeli el magàt télire!?

Estére értünk Záhonyba, ahol Pócsik Tamás barátunk már várt a Betyár Csárdában. Elég betyárosan néztünk már ki, az egész napos sárdagasztás után, annyi szent. Egy kiadós alvás után nagy havazásra ébredtünk másnap reggel, araszoló autók, tolólapos traktorok… Tamás kapitányunk vezényletére terepjáróra váltunk, így járhatóbb a határ. De gyalogolni itt is kell, mert a nyári gátra vezető utat át kellett vágni, hogy le tudjon folyni a víz a gyümölcsösből. Nemsokára el is jutottunk utunk végcéljához, a Zsurk és Tiszaszentmárton határában lévő töltéshez. Jó pár hektár föld még jég alatt, s rajta a mindenhol ott domborodik a fennmaradó hulladék. A föld melletti bokrosban fejmagasságban csüngenek a palackok. A rekettyés elején, ahol beömlött a víz és szűrőként funkcionálva feltartóztatta az érkező hordalékot, tele a katré (folyami hordalék) kis darabos műanyaggal, ami szinte begyűjthetetlen és tovább aprózódva bejuthat az itt élő állatok szervezetébe…

“Segítőket toborzunk és ezt itt mind kitakarítjuk!” – mondja Tamás, lelkes fiatal helyi gazdaként. Mi pedig hozunk majd önkénteseket és segítünk nekik a szervezésben. Áprilisra levonul a földről a sok víz és hozzáférünk. Ilyen időben egyszerűen megközelíthetetlen a szemét.

Búcsút intve Tamásnak és az idén 950 éves Zsurknak, elindulunk Komoróra, ahol tavaly találtunk egy szeméttel borított Tisza-menti erdőt. Részben anno ezt meg tudtuk tisztítani és kiállításunk anyagát is nagyrészt innen gyűjtöttük. Kíváncsi voltam hogy fest most a már ismert terep…

…de a szöveg helyett inkább meséljenek a képek…:

Így állunk, de nem csüggedünk! Tovább keressük a támogatókat, toborozzuk az önkénteseket, építjük a kapcsolatokat. Ezen akciónk sem valósulhatott volna meg, ha a Siemens, a Playboy és Zsurk települése nem segít minket.

2017-es mérföldkövek:

  • márciusban terveink szerint újabb 50 km-t fogunk feltérképezni motorcsónakkal,
  • márciusban vízre kerül a Szemétevő Szeméthajó alapverziója,
  • áprilisban megtisztítjuk a zsurki és tiszaszentmártoni határt,
  • április-május környékére megszervezzük a II. tiszai kerekasztalt,
  • júliusban építünk 15-20 hajót a PET Kupára benevezett elszánt sereggel és 5-10 tonna hulladékot begyűjtünk Dombrádtól Tiszalökig,

S idén talán eljutunk a Tisza-forráshoz is, s Kárpátalja azon helyeire, ahol ez a sok “kincs” születik…

Csatlakozzatok hozzánk a Facebook-on is, ott mindig látjátok a legfrissebb híreket és aktualitásokat: PET Kupa Facebook oldal

Hulladékmonitoring kutatásunkról részletesebben itt olvasható

Előző kutatásunk filmje itt tekinthető meg:

Kalózüdvözlettel:
Hankó Gergely és Lukácsi Kornél

Ajánlott cikkek